Bursztynowego św. Jerzego ze smokiem wyrzeźbiła w bursztynie Alicja Pluta z pracowni VNS. 15. Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Bursztynu, Biżuterii i Kamieni Jubilerskich AMBERIF 2008 rozpoczęły się 11 marca 2008 roku. Bierze w nich udział 478 wystawców z 14 krajów. Źrodło: PAP/Stefan Kraszewski bsz

IV edycja konkursu "Popularyzator nauki"

2008-04-24


Trwa IV edycja Konkursu "Popularyzator Nauki-2008", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jej rozstrzygnięcie nastąpi podczas uroczystej gali pod koniec roku. Celem konkursu jest promowanie ludzi nauki, zespołów naukowych, dziennikarzy i redakcji, wyróżniających się w popularyzacji nauki polskiej w społeczeństwie.

2008-10-08 14:33

Chemiczny Nobel 2008 za świecące białko

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Osamu Shimomura, Martin Chalfie i Roger Y. Tsien. Uhonorowano ich za odkrycie zielonego białka fluoryzującego (GFP) oraz za badania nad nim. Nagroda wynosi 10 mln koron szwedzkich (ok. 3,5 mln zł).




Żywy organizm tworzą dziesiątki tysięcy współdziałających ze sobą białek o najróżniejszych właściwościach - od twardej keratyny tworzącej paznokcie, rogi czy kopyta, do przezroczystej krystaliny soczewki oka, elastycznej elastyny, czy odpowiedzialnych za procesy życiowe enzymów. Jeśli jakieś białka źle spełniają swoje funkcje, dochodzi do choroby. Dlatego tak ważne jest poznanie właściwości i roli ich wszystkich. Jednak pod zwykłym mikroskopem większość białek jest do siebie podobna - widać białawą masę. Tym, co je różni, jest kolejność aminokwasów w łańcuchu białka, jego długość i sposób zwinięcia.

   Martin Chalfie.

Tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii przyznano za odkrycie nietypowego, świecącego białka GFP, wytwarzanego przez żyjącą u zachodnich wybrzeży Ameryki Północnej meduzę Aequorea victoria, czego dokonał w roku 1962 Osamu Shimomura oraz dalsze prace nad tym białkiem Martina Chalfie oraz Rogera Y.Tsiena.

Martin Chalfie wykazał, że świecące intensywnie na zielono pod wpływem ultrafioletu, złożone z 238 aminokwasów, białko GFP jest niezwykle wygodnym znacznikiem, a odpowiednia modyfikacja DNA pozwala wiązać je z innymi, dotychczas niewidocznymi białkami. Pierwszym zwierzęciem na jakim Chalfie wypróbował swój pomysł był mały przezroczysty nicień - Cenorhabditis elegans. Później pojawiły się świecące rybki, myszy, koty, psy, a nawet świnie.


Dzięki znakowaniu GFP można obserwować umiejscowienie, przemieszczanie i działanie znakowanych białek. GFP pozwoliło na przykład śledzić los komórek nerwowych uszkodzonych przez chorobę Alzheimera, wzrost chorobotwórczych bakterii czy powstawanie wytwarzających insulinę komórek beta w trzustce rozwijającego się zarodka. Można nawet śledzić procesy zachodzące wewnątrz żywej komórki.


  Roger Y. Tsien.

Świecących białek używają obecnie tysiące badaczy na całym świecie. Podczas jednego z najbardziej efektownych eksperymentów udało się oznaczyć różne komórki mózgu myszy wieloma różnymi kolorami - to zasługa Rogera Y. Tsiena, który wyjaśnił mechanizm fluorescencji GFP i otrzymał białka świecące barwami innymi niż zielona, w tym w kolorze czerwonym, śliwkowym, cytrynowym i pomarańczowym.


   Osamu Shimomura.

Oprócz badań naukowych, świecące białka zastosowano również przy wykrywaniu zanieczyszczeń wody metalami ciężkimi, takimi jak arsen czy kadm, oraz materiałów wybuchowych. Są także barwione tymi białkami świecące zabawki. Eduardo Kac, artysta urodzony w Brazylii stworzył nawet transgenicznego, świecącego na zielono królika Albę - jedno z najbardziej znanych dzieł "bio artu".

PAP - Nauka w Polsce, Paweł Wernicki

tot/bsz

Czytaj także:

Prof. Halina Gabryś: tegoroczne Noble z chemii to fantastyczny wybór

Prof. Staroń: GFP to jedna z podstawowych metod biologii molekularnej

Prof. Pyza: zasłużona nagroda za zielone "białko reporterowe"




Na razie brak komentarzy. Dodaj komentarz.
Dokonywanie zadziwiających odkryć jest rzeczą łatwą. Znacznie trudniej udoskonalić je do tego stopnia, aby mogły znaleźć praktyczne zastosowanie. Thomas Alva Edison
Serwis finansowany przez
Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Serwis naukowy demo

Nowy "Atlas Śląska Dolnego i Opolskiego"

2008-10-12


Trójjęzyczny atlas zawierający 503 mapy Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego wydany został we Wrocławiu. Większość nakładu bezpłatnie trafi do szkół i bibliotek. "Atlas Śląska Dolnego i Opolskiego" po raz pierwszy wydany został w 1997 r. Nowa edycja atlasu została zaktualizowana m.in. o reformę administracyjną. Można znaleźć w niej także mapy dotyczące katastrofalnych wylewów Odry w latach 1854, 1903 i 1997, wraz z obszarami potencjalnie zagrożonymi powodzią. Opisy są przetłumaczone na język angielski i niemiecki.
PAN