Season 1984
____________________________________________________________
Vysshaja Liga
Pd W D L F A Pts
1. ZENIT LENINGRAD 34 19 9 6 60 32 47
2. Spartak Moskva 34 18 9 7 53 29 45
3. Dnepr Dnepropetrovsk 34 17 8 9 54 40 42
4. Chernomorets Odessa 34 16 9 9 49 38 41
5. ** Dinamo Minsk 34 15 13 6 43 28 40
6. Torpedo Moskva 34 15 10 9 43 36 40
7. Dinamo Tbilisi 34 14 8 12 36 41 36
8. Kairat Alama-Ata 34 13 8 13 44 42 34
9. + algiris Vilnius 34 12 11 11 30 38 34
10. ** Dinamo Kiev 34 12 13 9 46 30 34
11. Ararat Erevan 34 12 7 15 46 50 31
12. Metallist Harkov 34 12 5 17 42 53 29
13. Shakhtėr Donetsk 34 10 9 15 47 46 29
14. SKA Rostov-na-Donu 34 10 7 17 48 58 27
15. Neftēi Baku 34 9 8 17 30 50 26
16. Dinamo Moskva 34 8 10 16 35 43 26
17. PAKHTAKOR TASHKENT 34 10 5 19 37 58 25
18. CSKA MOSKVA 34 5 9 20 24 55 19
+ algiris Vilnius had one point deducted
** Dinamo Minsk and Dinamo Kiev had three points deducted
# 10 draw limited
____________________________________________________________
Pervaja Liga
Pd W D L F A Pts
1. FAKEL VORONEZH 42 25 7 10 61 30 57
2. TORPEDO KUTAISI 42 23 9 10 76 55 55
3. SKA Karpaty Lvov 42 20 9 13 63 44 49
4. Kuban Krasnodar 42 20 9 13 60 41 49
5. Metallurg Zaporozhie 42 18 12 12 57 43 48
6. Lokomotiv Moskva 42 17 13 12 44 37 46 [-1]
7. Daugava Riga 42 16 14 12 65 50 44 [-2]
8. Pamir Dushanbe 42 16 11 15 51 44 43
9. Kuzbass Kemerovo 42 17 8 17 56 51 42
10. Gurija Lanchkuti 42 16 10 16 49 52 42
11. Dinamo Batumi 42 16 8 18 58 67 40
12. Iskra Smolensk 42 15 10 17 44 47 40
13. Zvezda Perm 42 17 5 20 51 64 39
14. SKA Rostov-na-Donu 42 14 11 17 55 59 39
15. Rotor Volgograd 42 15 8 19 63 78 38
16. Spartak Ordzhonikidze 42 15 8 19 42 51 38
17. Shinnik Iaroslavl 42 13 12 17 49 50 38
18. Nistru Kishinev 42 13 12 17 45 58 38
19. Kolos Nikopol 42 13 12 17 50 59 38
20. ZARJA VOROSHILOVGRAD 42 13 11 18 54 61 37
21. TAVRIJA SIMFEROPOL 42 12 11 19 43 58 35
22. IRTYSH OMSK 42 8 10 24 35 72 26
# 12 draw limited
____________________________________________________________
Vtoraja Liga - 5.Zona
Pd W D L F A Pts
1. Baltika Kaliningrad 34 25 2 7 77 44 52
2. Dnepr Mogilėv 34 22 6 6 71 24 50
3. Metallurg Lipetsk 34 21 6 7 62 31 48
4. Dinamo Brjansk 34 20 6 8 61 40 46
5. Gomselmash Gomel 34 18 7 9 44 30 43
6. Himik Grodno 34 16 7 11 51 42 39
7. Spartak Orel 34 16 5 13 52 46 37
8. Avtomobilist Tiraspol 34 14 8 12 42 30 36
9. Atlantas Klaipeda 34 14 8 12 43 41 36
10. Zarja Belzy 34 13 7 14 37 35 33
11. Saljut Belgorod 34 12 6 16 40 56 30
12. Zveinieks Liepaja 34 10 8 16 46 65 28
13. Dinamo Brest 34 9 9 16 38 50 27
14. Dinamo Leningrad 34 7 10 17 36 55 24
15. Strela Voronezh 34 7 8 19 29 57 22
16. Sever Murmansk 34 7 6 21 39 63 20
17. VSSM Tallinn 34 7 6 21 33 59 20
18. Dvina Vitebsk 34 7 6 21 27 60 20
____________________________________________________________
Best scorers Vysshaja Liga:
Sergej Andreev [SKA Rostov-na-Donu] - 19 goals
G.Mkhitarjan [Ararat Erevan] - 18 goals
O.Protasov [Dnepr Dnepropetrovsk] - 17 goals
J.Tarasov [Metallist Harkov] - 17 goals
J.Zheludkov [Zenit Leningrad] - 17 goals
A.Redkous [Torpedo Moskva] - 14 goals
S.Rodionov [Spartak Moskva] - 14 goals
S.Stukashov [Kairat Alma-Ata] - 13 goals
G.Kondratjev [Dinamo Minsk] - 12 goals
E.Pekhlevanidi [Kairat Alma-Ata] - 12 goals
____________________________________________
Best scorer Pervaja Liga:
Revaz Chjelevadze [Dinamo Batumi] - 28 goals
____________________________________________
Soviet Union Cup - 1984
1/32
Lokomotiv Moskva........... 0 Iskra Smolensk............. 2
SKA Rostov-na-Donu......... 1 Shakhtėr Karaganda......... 0
Fakel Voronezh............. 2 Tekstishik Ivanovo......... 1
Gurja Lanchkuti............ 1 Daugava Riga............... 2
Kolos Nikopol.............. 0 Znamja Truda Orehovo-Zuevo. 1
Tavria Simferopol.......... 3 Dinamo Batumi.............. 1
Metallurg Zaporozhie....... 2 Krylya Sov.Kuibyshev....... 0
SKA Habarovsk.............. 2 Zarja Voroshilovgrad....... 1
SKA Karpaty Lvov........... 1 Spartak Ordzhonikidze...... 0
Rotor Volgograd............ 1 Dnepr Mogilėv.............. 2
Kuzbass Kemerovo........... 3 Zvezda Dzhizak............. 1
Nistru Kishinev............ 2 Neftjanik Fergana.......... 0
Kuban Krasnodar............ 1 Irtysh Omsk................ 0
Torpedo Kutaisi............ 3 Metallurg Lipetsk.......... 1
Kairat Alma-Ata............ 1 SKA Kiev................... 1 4-5p
Pamir Dushanbe............. 1 Dinamo Kirov............... 1 4-2p
1/16
SKA Karpaty Lvov........... 1 Dinamo Kiev................ 3
Fakel Voronezh............. 1 Pakhtakor Tashkent......... 0
Chernomorets Odessa........ 3 Kuban Krasnodar............ 0
Iskra Smolensk............. 0 Spartak Moskva............. 1
Neftēi Baku................ 2 SKA Rostov-na-Donu......... 4
algiris Vilnius........... 2 Pamir Dushanbe............. 0
Daugava Riga............... 0 Zenit Leningrad............ 3
Znamja Truda Orehovo-Zuevo. 0 Ararat Erevan.............. 1
Torpedo Moskva............. 3 Tavria Simferopol.......... 0
Metallist Harkov........... 2 Metallurg Zaporozhie....... 0
Dinamo Minsk............... 2 SKA Habarovsk.............. 1
SKA Kiev................... 0 Dinamo Tbilisi............. 2
Dnepr Mogilėv.............. 0 CSKA Moskva................ 1
Dnepr Dnepropetrovsk....... 3 Kuzbass Kemerovo........... 2
Dinamo Moskva.............. 1 Nistru Kishinev............ 0
Shakhtėr Donetsk........... 2 Torpedo Kutaisi............ 0
1/8
Spartak Moskva............. 1 SKA Rostov-na-Donu......... 0
algiris Vilnius........... 0 Fakel Voronezh............. 1
Metallist Harkov........... 1 Torpedo Moskva............. 2
Dinamo Tbilisi............. 0 Dinamo Minsk............... 1
Dnepr Dnepropetrovsk....... 1 Dinamo Moskva.............. 2
Chernomorets Odessa........ 1 Shakhtėr Donetsk........... 0
CSKA Moskva................ 4 Dinamo Kiev................ 2 aet
Zenit Leningard............ 3 Ararat Erevan.............. 3 4-3p
Quarter-Finals
Fakel Voronezh............. 0 Spartak Moskva............. 2
Dinamo Minsk............... 1 CSKA Moskva................ 0
Dinamo Moskva.............. 3 Chernomorets Odessa........ 1 aet
Torpedo Moskva............. 0 Zenit Leningard............ 0 6-7p
Semi-Finals
Dinamo Moskva.............. 4 Dinamo Minsk............... 0
Zenit Leningrad............ 1 Fakel Voronezh............. 0
Final
Dinamo Moskva......... 2 Zenit Leningrad....... 0 [aet]
1-0 Gazaev 97, 2-0 Borodjuk 111
____________________________________________________
About this document
Prepared and maintained by Sorin Arotćrižei for the