Poligamija u Sjedinjenim Drzavama

Prilog Zlatice Hoke

Mormonska crkva sluzbeno je napustila praksu poligamije prije vise od stotinu godina, medjutim, i danas ima mormona, koji imaju vise supruga. Prema nekim procjenama, u saveznoj drzavi Utah, u kojoj se nalazi sjediste Mormonske crkve, ima oko 30 tisuca poligamista, dok ih u citavim Sjedinjenim Drzavama ima dva puta vise. Iako je protuzakonita, poligamija odnosno mnogozenstvo, u ovoj se zemlji rijetko kaznjava, osim u slucajevima, kad se otkrije kakvo drugo krivicno djelo, kao sto su incest ili zlostavljanje. U americkoj javnosti ovih se dana dosta govori o 16-ogodisnjoj devojci iz Utaha, koju je otac pretukao, kada je pobjegla iz poligamnog i incestuoznog braka. John Daniel Kingston natjerao je svoju kcer da postane 15. supruga njegovog brata, odnosno, njenog strica. Obitelj Kingston pripada mocnoj mormonskoj sekti, koja i danas prakticira poligamiju. Prije nekoliko godina, Carmen Thompson takodjer je pobjegla iz slicne situacije, i danas pripada udruzi bivsih supruga poligamista, nazvanoj Tapiserija poligamije. Prema njezinim rijecima, u poligamnim mormonskim brakovima ucestali su incest, zlostavljanje djece i spolno zlostavljanje. Poligamisti uglavnom pocinju s jednim zakonskim brakom, a zatim uzimaju druge supruge. Takvi se brakovi sklapaju u okviru crkve, te ih stoga vlasti ne mogu dokumentirati.

Svijet izvan braka - pun zla

Vecina zlostavljanih zena rijetko svoje probleme iznosi u javnosti, jer ih uce da ih u svijetu izvan braka ceka samo zlo, a, prema rijecima Carmen Thompson, nece pronaci zastitu ni u postojecim zakonima u drzavi Utah. Ona kaze: "Kako stvari stoje, za poligamiju ne postoje kazne. Ukoliko prekrsite zakon koji poligamiju zabranjuje, ne mozete biti kaznjeni, jer spomenuti zakon ne predvidja standardne kazne za poligamiju. Mi u Udruzi bivsih supruga poligamista vjerujemo da je poligamija nezakonita, te da poligamiste treba kaznjavati."

Je li poligamija gradjansko pravo?

Medjutim, u drzavi Utah mnogi vjeruju da je Zakon o poligamiji represivan. Evo sto o tome kaze Mary Potter, clanica Udruge zena za vjerske slobode, koja radi na legalizaciji poligamije: "Smatram da je postojeci zakon na snazi samo zato jer predstavlja odlicno sredstvo kontrole. Zlostavljanje djece cesta je pojava i u monogamnim brakovima. Smatramo da se kroz zakon o zabrani poligamije ugrozavaju i ogranicavaju gradjanska i vjerska prava jedne manjinske skupine u ovom podrucju." Od posljednjeg veceg napada na poligamiju u SJednjenim Drzavama proslo je 45 godina. Guverner savezne drzave Arizone je 1953. poslao malu vojsku policajaca i socijalnih radnika u Short Creek, mjesto na granici s Utahom, poznato po poligamiji. Tijekom racije usred noci, uhiceni su deseci poligamnih muskaraca. Medju njima je bio i otac Geralda Blacka, kojem je tada bilo dvanaest godina: "Po dolasku, krenuli su od kuce do kuce, ispunili cijelu gomilu dokumenata i uhitili sve muskarce, koje su potom zatvorili u skolu. pocela su saslusanja, koje je vodio jedan sudac. Dok su musarkci bili u zatvoru, zene i djeca smjesteni su u razne institucije, dok za njih nije pronadjen drugi smjestaj. Zatim smo prebaceni u subvencionirane stambene objekte za ljude s niskim primanjima." Prema rijecima Geralda Blacka, on i majka bili su razdvojeni od oca gotovo dvije godine, te su zivjeli od socijalne skrbi. Kada je otac pusten iz zatvora, vratili su se u Short Creek i nastavili zivjeti kao i ranije. Kako kaze Gerald Black, cijela je operacija kostala 50 tisuca dolara, a nije dala gotovo nikakvnih rezultata. Gotovo pola stoljeca kasnije, u Short Creeku se malo toga promijenilo. Iako se gradic danas zove Colorado City, vecina njegovi stanovnika i dalje je poligamna. Medjutim, slucaj obitelji Kingston nedavno je ponovno privukao paznju javnosti na poligamiju medju mormonima. Vlasti u drzavi Utah obecavaju da ce ostro kaznjavati krivicna djela vezana uz poligamiju, kao sto su incest i zlostavljanje, a udruge poput ranije spomenute Tapiserije poligamije pomazu zenama koje zele napustiti poligamne brakove.


Natrag na Aktualno u Americi

Natrag na Home Page

VOA Home Page